Az érzelmek behálózzák az egész testünket, ezt a keleti gyógyítók már évezredek óta tudják. Ma már nyugaton is tisztában vannak azzal, hogy a betegségek leküzdéséhez és a gyógyuláshoz, illetve kiegyensúlyozott élethez az immunrendszeren kívül a kiegyensúlyozott lelkiállapot is szükséges.
Az érzelmi stressz kezelése bonyolult dolog. Számos technika létezik, én már a megelőzésre is nagy hangsúlyt fektetek. Fontosnak tartom a negatív dolgok kiiktatását az életemből és a pozitívumok felé fordulást. Az utóbbi egy év megtanított arra, hogy a saját életemet helyezzem előtérbe és csak azzal foglalkozzam, amihez van elég időm, kedvem és energiám. Kicsit talán egoistán hangzik ez így, de én inkább egyfajta szelektálásnak érzem. Tavaly szétforgácsoltam magam, mindenképpen kapcsolatokat szerettem volna teremteni és beleszóltam olyan dolgokba, amikhez semmi közöm sem volt. Csak magamnak okoztam problémákat és nehéz helyzeteket. Ma már csak elnézően mosolygok, ha eszembe jut egy évvel/pár hónappal ezelőtti önmagam, mindössze az zavar egy kicsit hogy azt az időszakomat hasznosabban is el tudtam volna tölteni.
Most már, ha valami nem az én világom, már nem érzem azt, hogy mégis törődnöm kellene vele. Ma már az érdekel, hogy kézben tartsam az életemet és törődjek magammal. Az eredményeim mindenképpen engem igazolnak. Visszataláltam 5 évvel ezelőtti energikus, magabiztos, sportos, kreatív önmagamhoz néhány hónap kitartó belső munka révén.
Életünk folyamán sokszor kerülünk olyan élethelyzetekbe, amikor elfelejtünk gondoskodni magunkról, odafigyelni magunkra. Minden/mindenki mást előtérbe helyezünk és csak akkor kapunk észbe, ha már a jeleket kapjuk. Ám ekkor sem késő. A keleti technikákhoz fordulva könnyíthetünk a stresszen, elengedhetjük a haragot és olyan egyedül is végezhető hatékony módszereket sajátíthatunk el, amelyekkel könnyebben vehetjük az akadályokat. Ez ugyanolyan fontos egészségünk szempontjából, mint az étkezés és a testmozgás.
Ma már egyre több figyelmet szentelünk testünk energiaközpontjainak is. A legtöbben azt is tudják, hogy számos betegség és érzelmi blokk oldható, ha megértjük a csakráink működését. Mióta ismét elkezdtem tanítani a csakraharmonizálást és a meditálást, rengeteg kérdés merült fel a tanítványaimban azzal kapcsolatban, hogyan kezdjünk hozzá.
Tedd fel magadnak az elkerülhetetlen kérdéseket:
– Hány pozitív gondolatod van naponta?
– Hányszor élsz át kellemetlen érzéseket?
– Változtatnál az életmódodon, ha tudnád, hogy a testedben minden egyes érzelem nyomot hagy?
– Tisztában vagy azzal, hogy az egészségi állapotod nagyban függ az érzelmeidtől?
Akár negatívak, akár pozitívak az érzelmek, kimutathatóan hatással vannak immunrendszerünk működésére és szervezetünk egyéb funkcióit is képesek megváltoztatni, befolyásolni. Testünk ugyanis szoros kapcsolatban áll lelkivilágunkkal. Az érzelmek olyan erősen kapcsolódnak testünkhöz, hogy képesek konkrét fiziológiai reakciókat is kiváltani.
A pszicho-neuro-immunológia (PNI) nagy lépést tett az érzelmek, az immunműködés és a jó közérzet egymásra gyakorolt hatásainak megértése felé. Ez a tudományág az 1970-es években alakult ki. Azelőtt a nyugati orvoslás hívei abban hittek, hogy az immunrendszer automatikusan, külső tényezők nélkül működik és sem a gondolatok, sem az érzelmek nem képesek befolyásolni. Hatalmasat tévedtek.
Dr. Robert Ader volt az első, aki felfedezte, hogy az immunrendszer pszichés módszerekkel számos módon manipulálható. Patkányokat etetett szacharinnal, amelybe gyomorgörcsöt okozó immungyengítő szert tett. Az állatok néhány szemet megkóstoltak, aztán a későbbiekben igyekeztek messziről elkerülték a szacharint, mert összekötötték a gyomorgörccsel. Azok közülük, akik továbbra is kaptak, hamarosan elpusztultak. Ader rájött tehát arra, hogy az immunrendszer megjegyezte az összefüggést saját gyengesége és a szacharin között s ennek megfelelően működött. Tehát a test és az elme közötti kapcsolat szorosnak bizonyult. Majd jött dr Candac Pert, aki felfedezte a peptideket és elnevezte őket érzelemmolekuláknak, mert rájött arra, hogy az érzelmek peptidek felszabadulását idézik elő a testben , amelyek aztán receptorokhoz kapcsolódva eljutnak mindenhova. Tehát ahogy egy érzelem felvillan a lélekben, egy peptid felszabadul a testben- vált szállóigévé az ő követő orvosok között. Ami azért lényeges, mert a peptidek receptorai, az érzékelők ott vannak a szerveinkben, a bőrünkben, az izmainkban, a szöveteinkben és elraktározzák az érzelmi információkat. Így aztán érzelmi emlékeinket nemcsak az agyunk, hanem a testünk számos más sejtje is tárolja. Ez a magyarázat arra, hogyan törnek fel belőlünk régen elfeledett emlékek vagy érzelmek egy masszázs vagy egy akupunktúrás kezelés közben és ezzel dolgozik a kineziológia is.
A nyugalomban hatalmas erő rejlik. Próbáld megtalálni magadban a harmóniát:
– Ülj le egy csendes helyen és csukd be a szemed, vegyél addig néhány mély levegőt, amíg úgy érzed, hogy ellazultál. Majd tedd fel magadnak a kérdést: hogyan szeretnél élni, esetleg min kellene változtatnod..
– Gondold át, hogy milyen tempó lenne számodra a legjobb a munkádban, otthon vagy a baráti kapcsolataidban.
– Próbáld ki, hogy milyen, amikor csak egyszerre egy dologgal foglalkozol és nem hagyod elkalandozni százfelé a figyelmedet.
– Állíts fel fontossági sorrendet, nézd át, mit kell ma feltétlenül elvégezned és azzal kezd. Ne halogass, az is negatív energiákat hoz.
– Próbáld ki a jógát, a meditációt. Mélyen gyökerező kellemetlen emlékektől emléksúlylevétellel, hipnózissal vagy Hellinger-terápiával szabadulhatsz meg.
– Ha a csakráidat olyan rezgéshullámoknak teszed ki, amelyek megegyeznek az adott csakra saját rezgésével, akkor helyreállíthatod harmóniájukat. Ebben segítségedre lehetnek a kristályok, az illóolajok, a színek.
– Tested és lelked elfogadására tanítanak a meditatív örömtáncok. Próbáld ki bátran, érezni fogod, hogy minden mozdulatnál harmóniába kerülsz önmagaddal.
– Ha egyensúlyt és harmóniát szeretnél az életedben, vedd körbe magad zöld árnyalatokkal. Ha gyógyulásra vágysz, öltözz világoszöld árnyalatokba.
– Hallgass klasszikus zenét, meditációkhoz komponált dallamokat vagy egyszerűen csak olyan dalokat, amiket hallgatván öröm tölt el.
– Sétálj a természetben, kirándulj, törődj végre magaddal!
Fontos tehát az érzelmi stabilitás, amit nem könnyű megvalósítani, hiszen számtalan inger és stressz ér manapság mindenkit. Számos tanulmány bebizonyította, hogy a depresszió minden betegségnél növeli a halálozási arányt, a rosszindulat, a haragtartás és a düh pedig a szívbetegségek kialakulásának valószínűségét fokozza. A harag ugyanis rengeteg energiát elvesz, éppen ezért léteznek az elengedés gyakorlatok, hiszen a legerősebb gyógyhatású érzelem a megbocsátás.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: