A filozófusok évszázadok óta foglalkoznak azzal, hogy milyen szabályszerűségek mozgatják az embert, többen pedig az élet misztériumának a titkait is kutatják. Minden jelenség mögött rend van, ezt ismerte fel korunk fizikája is, mely a világegyetem belső rendjéről, rendezettségéről beszél. Természetesen, ahogyan minden keleti bölcsesség, a jóga is foglalkozik ezzel a kérdéssel.
A jóga mindössze 200 éve ismert nyugaton, pedig több évezredes múltra tekint vissza keleten. Nem csupán testgyakorlás, nem csupán elméleti struktúra, hanem az ősi indiai filozófiai gondolkodás egyik klasszikus iskolája, amit ma is rengetegen tanulnak és művelnek világszerte. Módszertana az önfegyelem, a meditáció és az életmód mára már sok más ezoterikus, spirituális iskolának is napi gyakorlatává vált. Ennek az igényesen felépített rendszernek, melynek azonnal megtapasztalható eredményei vannak, azonban vannak szabályai is.
A keleti gyógyítók úgy tartják, ahogyan a fának a gyökere és a törzse ad tartást. úgy a jógának is az alapja a tiltások és az előírások rendszere. Öt tiltásról és öt pozitív előírásról van szó.
Tiltások:
1. Ne alkalmazz erőszakot!
2. Ne hazudj!
3. Ne lopj!
4. Ne paráználkodj!
5. Ne kívánd felebarátod jószágát!
Pozitív előírások:
1. Légy tiszta!
2. Légy elégedett!
3. Élj egyszerűen!
4. Tanulmányozd a szent írásokat!
5. Szenteld magad a Mindenhatónak!
Ezek nagyon hasonlítanak az isteni parancsolatokra, amik régen egy keretet adtak az embereknek. Ma már elavultnak tűnhetnek, mert sokkal szabadabban értelmezettek, ráadásul a többség inkább a jogtól és a törvénytől várja a rendet.
Ettől függetlenül ma is sokan választják a jógát, mert célja az egészségmegőrzés, a mentálhigiénia és a metafizikai önmegvalósítás. Néhányan komolyan belemélyednek, számukra a jóga egy belső szellemi út, több gyakorló azonban inkább csak vallásmentes szellemi útként definiálja.
A jóga három klasszikus önmegvalósítási módszert ajánl. A cselekvés útját, mely nem más, mint a karma-jóga. A tudás útját, azaz a gjána jógát és az áhítat útját, ami maga a bhakti-jóga. Természetesen ma már több módzser közül válogathatunk és a saját döntéseinken múlik, mennyire kívánunk belemélyedni és megismerkedni a mélyebb jóga tanokkal. Az biztos, hogy érdemes kipróbálni, ha lelki békére és harmóniára vágyunk.
A jóga elsősorban egészséges életmódra, tiszta táplálkozásra, emelkedett gondolkodásra, önzetlenségre és magasztos lelki célok megvalósítására nevel. Komplex rendszer, ahogyan a természet bármely alkotása. A természeté, mellyel gyakran szegül szembe az ember. Fákat vág ki, erdőket írt és még sorolhatnám, de persze mindenre van magyarázata. Pedig a természet törvényszerűségeivel való szembeszegülés hosszú távon kellemetlen következményekkel jár. Erre ma már jóga nélkül is figyelni kellene.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: