Francia Macaron

Fejfájásűző praktikák

Mi okozhat fejfájást?

Néhány évvel ezelőtt felmérés készült azzal kapcsolatban, hogy mik a leggyakoribb panaszaink, amikkel orvoshoz fordulunk. A fejfájás az első tízben benne volt. Ez érthető, hiszen sok alapbetegséghez társulhat, gyakran egy komolyabb betegség tünete. Többek között fejfájást okozhat a vérnyomás- és vércukorszint-ingadozás, a rövid- és távollátás, az arcüreggyulladás, a fogszuvasodás és az agyhártyagyulladás. Ha korábban nem voltak fejfájós panaszaid és hirtelen erősen megjelennek, akkor mindenképpen javasolt egy orvosi kontroll. Akkor pedig pláne, ha a fejfájást láz, tarkómerevség, látásváltozás vagy eszméletvesztés kíséri.

Természetesen stresszhelyzetben is fájhat a fejünk. A leggyakoribb stresszhelyzetek a költözés, a gyermekszületés, az esküvő, egy hozzátartozó betegsége és persze kiválthatnak nagyon erős stresszt a párkapcsolati és munkahelyi problémák is. Több gyógyszer mellékhatása is lehet fejfájás (altatók, potencianövelő szerek) és a túlzott koffeinfogyasztás is előhozhatja.

Ugyanakkor van egy makacsul visszatérő fajtája is, a migrén. Nagyon megnehezítheti az életet, hiszen bármikor előjöhet. A felnőtt lakosság több, mint 10 százalékát érinti, nőknél háromszor gyakoribb. Általában fiatal korban kezdődik, rohamokban jelentkezve. Ez egy nagyon erős féloldali, lüktető fejfájás, melyet hányinger, fény- és hangérzékenység kísér. A közelgő rohamra látás- és/esetleg beszédzavar, végtagzsibbadás, szédülés vagy hangulatváltozás hívhatja fel a figyelmet.  A rosszullétek 4-72 óráig tarthatnak (ez egyénileg változó) és havonta többször ismétlődhetnek. A migrén a napi tevékenységet jelentős mértékben korlátozza, egyes esetekben lehetetlenné is teheti.

Az egyik legelfogadottabb nézet szerint kiváltó oka az agyi erek hirtelen szűkülete, majd tágulata. Kiválthatják azonban időjárási frontok (a légnyomás miatt), illetve bizonyos élelmiszerek is, pl a sajtok, a csoki, a vörösbor, a szardínia, a tartósítószerek és a citrusfélék is. Ezeket szerencsésebb elkerülni, ha migrénes fejfájással küzdesz vagy esetleg egy rövid ideig mellőzni és közben ún. fejfájásnaplót vezetni. Ebben leírhatod, hogy mikor tört rád a fejfájás, mit ettél-ittál előtte, mennyi kávét ittál, aludtál-e eleget. Később átfuthatod az orvosoddal, akinek azt sem árt tudnia, hogy voltak-e a családodban másnak is hasonló panaszai.

Közismert tény az, hogy a menstruáció is migrénes rohamokat okozhat, a hormonális fogamzásgátlók pedig ezeket a rohamokat gyakoribbá és erősebbé tehetik. A felmérések szerint a terhesség alatt elvileg javul, menopauzában pedig megszűnik a migrén.

Ilyen fejfájásokat ismerünk még:

– Feszítő, ún. tenziós fejfájás: ezt gyakorlatilag mindenki ismeri. Ez az a mindkét oldalon nyomó, feszítő fejfájás, melyet a homlok vagy a tarkó környékén érzünk. Az időtartama ennek is változó, fél órától akár egy hétig is tarthat. Általában nincsenek kísérő tünetei, maximum hányingert érezhetünk. Oka lehet a váll, a nyak és a fej izmainak tartós megfeszülése, amik elsősorban érzelmi megterhelés(valami nagyon nyomja a vállunkat), az ülőmunka és a kevés mozgás esetén alakulhatnak ki.

– Cluster: ez egy viszonylag ritka betegség, ami a rohamok halmozódásáról kapta a nevét. Főként a középkorú, dohányzó férfiakat érinti. A roham féloldalon jelentkezik nagyon erősen, hirtelen fellépő, hasító fájdalommal, előjelek nélkül. Kb 15-180 percig tart, 1-8 naponta ugyanazon napszakban ismétlődve. A rohamokat intenzívebbé teheti az alkoholfogyasztás, a fülledt meleg vagy a szeles hideg idő is.

Fejfájásűző tippek/technikák:

– Relaxáció: Mivel a fejfájást gyakran a túlterheltség okozza, ezért a feszültségoldásra kiválóan alkalmas módszerek segíthetnek, azaz a sport, a jóga és a relaxáció. A relaxáció célja a szorongás testi-lelki tüneteinek csökkentése az izmok tudatos ellazításának segítségével. Miközben csökken a vérnyomás, lassul az anyagcsere és a szívműködés, a lélek megnyugszik.

– Homeopátia: Krónikus fejfájások esetén sokat segíthet a célzott homeopátiás kezelés. Ezeknek a szereknek a hatására azonban várni kell általában néhány hetet. A megfelelő szer kiválasztásához homeopátiás orvossal konzultálj.

– Masszázs: A fej bizonyos pontjain alkalmazott erősebb vagy gyengébb nyomás segíthet enyhíteni a fájdalmat. Hatásos az is, ha akupresszúrás pontokat néhány percig nyomás alatt tartasz. Én például a hüvelyk és a mutatóujj találkozásánál lévő pontot szoktam nyomni 30 másodpercig, aztán elengedem 10 másodpercre – majd folytatom a nyomást ismét, majd elengedem – kb 5 percig. Vannak ilyen pontok a kézháton is, az alkar belső felszínén a csuklótól 3 ujjnyira felfelé, a tarkón mindkét oldalon a nyakizmok tapadási pontjában, mindkét halántékon és az orrnyergen is. Ezek a pontok lényegesen érzékenyebbek, így hamar megtalálhatod őket. Tenziós fejfájást rendkívül gyorsan és hatékonyan lehet kezelni velük.

– Fájdalomcsillapítók mértékkel: enyhébb migrénes rohamokat egyszerű fájdalomcsillapítókkal is tudsz enyhíteni. Hatásuk még gyorsabb, ha egy rövid időre lepihensz egy sötét szobában (tapasztaltam, hogy nagyon jótékony) . A rohamok megelőzésére ma már a szakorvos ellenőrzése mellett szedhetőek bizonyos gyógyszerek is. A nyak és a fej izmainak megfeszülésével járó fejfájásra antidepresszáns kezelést is javasolnak.

A fejfájás legtöbb oka a mai napig ismeretlen. Így ez egy olyan terület, ahol csak komplex, több gyógymódot ötvöző kezeléstől várhatunk eredményt. Feltétlenül érdemes  felkeresni egy fejfájással foglalkozó szakorvost, aki a kivizsgálások után javasolni tudja a számunkra leghatékonyabb módszert és/vagy terápiát.

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Francia Macaron says: (előzmény @Balint Erdelyi)

    Nem is tudod, hogy milyen szerencsés vagy! Most egy kicsit irigyellek! 🙂

  2. Balint Erdelyi says:

    Szerencsére nálam a fejfájás olyan, mint az olimpia, négyévente egyszer fordul elő. 🙂


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!