Ma egy régebbi írás, a régi kommentekkel…
Nézz jól körül és képzeld el, hogy mi történne, ha megszakadna az energiaellátás?!
Elárulom: minden, amihez hozzászoktunk, minden fényűzés, amit már természetesnek veszünk, egyik pillanatról a másikra eltűnne. Nem tudnál elutazni a munkahelyedre, leállna az áruszállítás, a gyárak nem kapnának nyersanyagot, megszakadna a termelés és az értékesítés, megbénulna a gazdaság, sorra csődbe mennének a vállalatok, az emberek megélhetés nélkül maradnának, felborulna a közrend, mindenütt fosztogatások lennének, zavargások támadnának, kormányozhatatlanná válnának az országok, elharapózna az éhínség és eluralkodna a káosz…
Szörnyű belegondolni is, ugye? Pedig nem vagyunk annyira messze tőle, minden attól függ, képesek vagyunk-e változtatni…ha nem, az a civilizációnk végét jelenti.
Hogy miért írtam le ezeket?
Az utóbbi napokban dos Santos Hetedik pecsét című könyvét olvastam, amely a globális felmelegedésről és a hozzá kapcsolódó témákról szól, mint pl energiaellátás…miközben olvastam, eszembe jutott a Home című film is, amely a világ 54 országában készített légifelvételeken keresztül mutatja be, hogyan függenek össze életvitelünk sajátosságai az ökológiai válsággal, amellyel szembesülünk és amelyről sokan még most sem kívánnak tudomást venni, pedig szabályosan a vesztünkbe rohanunk. Minden túlzás nélkül. Persze, most felháborodhatnál, hogy kisebb gondod is nagyobb ennél, de nem lenne igazad. Ez mindannyiunk problémája, felelősek vagyunk az életterünkért és a jövőnkért. Nem az a kérdés, hogy van-e kedved foglalkozni ezzel, hanem az, hogy te mit tehetsz azért, hogy könnyíts a Föld terhein. Nem vagyok fanatikus, csak felnyílt a szemem és úgy gondoltam, hogy megosztom ezt most veled, mert talán senki sem mondta el neked, mi zajlik most…
A Home is érthetően elmagyarázza neked, fent van magyarul is a youtube-on, tehát mindenki számára elérhető. Szerintem érdemes megnézni, én már egy éve láttam és akkor is megdöbbentett.
A filmet az összes nagy francia kozmetikai cég (is) szponzorálta…tehát vannak olyanok, akiknek már nyitva van a szemük és tesznek is valamit…
A filmet Yann Arthus-Bertrand készítette, aki ezzel a művel mutatkozik be mint rendező.
A 63 éves francia fotográfus-riporter 21 éves korában felhagyott a színészszakmával, és egy francia nemzeti park igazgatója lett. Később egy kenyai rezervátumba ment, és három évig élt a maszáj közösségekben, mialatt fotóriportot készített egy oroszláncsalád életéről. Ekkor fedezte fel a fotográfia erejét, és évtizetekkel később, 1991-ben megalapította az Altitude Agency-t, a világ első légifelvételekre szakosodott sajtóügynökségét. Az Altitude több, mint félmillió légifelvételt készített a világ 100 országában. 1994-ben a fényképész az UNESCO támogatásával körbeutazta a Földet – ennek lett az eredménye a Földünk a magasból („La Terre vue du ciel”) című fotókiállítás, amely 2000-ben ingyenes kiállításként utazta körbe a világot, és 120 millió ember csodálta meg 110 városban a fantasztikus felvételeket a bolygóról, ahol élünk.
Az energiaellátás jövője az emberiség legfontosabb és legnagyobb kihívása a következő évtizedben. Földünk és a saját túlélésünk is azon múlik, hogy milyen típusú energiát választunk…még nem tudjuk pontosan, hogy mire fogunk váltani, de az biztos, hogy váltanunk kell. A klímaváltozás már elkezdődött, ennek mindannyian szemtanúi lehetünk, ha végre látunk is, nemcsak nézünk.
“A Föld nem az emberé, ő csak egy parányi része. Nem ő szőtte az élet szövetét, ő csak egy szál benne, hiszen mind ugyanazt a levegőt szívjuk. A buja zöld erdőből felszálló köd, a sziklás hegységről érkező frissítő fuvallat, a hűsítő eső után a levegő illata a növényeké, az emberé, az állatoké is. Az ember nem fogja fel, hogy amit a Föld ellen elkövet, azt végső soron önmaga ellen követi el. Márpedig ha a természetet tönkreteszi, az állatok elmenekülnek vagy elpusztulnak, és bár egyedül fogja uralni a világot, végül magára marad, és ő is el fog tűnni a Föld színéről.”
Világszerte emberek milliói élnek igen magas életszínvonalon, mégis egyre jobban és egyre többen panaszkodnak, hogy keveset keresnek, nincs pénzük jobb autóra vagy nagyobb házra és közben megfeledkeznek arról, hogy kb 80 éve az autó és a ház a gazdagok kiváltsága volt és a külföldi nyaralás csak az arisztokrácia számára volt elérhető. A normálisan gondolkodó, a környezetére ügyelő átlagpolgár megelégedik azzal, hogy a kandalló mellett pihenhet, néha utazhat és néha autót válthat, és ami a legfontosabb: van mit ennie és tiszta vizet iszik…mert látja azt, hogy másnak ez sem adatik meg…persze, ez annak is függvénye, hogy mennyire mentes az irigységtől, az ugyanis rendesen megnehezíti az életet…én ma felnéztem a fáinkra, a tiszta egünkre, a csodaszép hegyünkre és egyáltalán nem zavart, hogy nincs extra autóm, mert tudok enni adni a gyerekeimnek, képes vagyok látni a világ szépségét és van tiszta ivóvízem, van családom és sorolhatnám még…
Kevesen becsüljük meg azt, amink van. A többség elfeledkezik arról, hogy naponta 5000 ember hal meg azért, mert szennyezett az ivóvize, 1 milliárd ember éhezik és több millió embernek nincs tiszta ivóvize!
Nagyon durva számok ezek és sajnos emelkedni fognak, ha nem változtatunk.
Amíg nem olvastam a könyvet, bennem sem tudatosult, hogy mekkora a probléma. Ugyanakkor tudatosan figyeltem arra, hogy mit vásárolok és arra is, hogy ne pazaroljak. Aztán megnéztem újra a filmet is és elképedtem a számokon, amelyekre már sokkal jobban odafigyeltem: gondolnátok, hogy 1000 liter vízre van szükség 1 kg krumpli előállításához, 4000 literre 1 kg rizshez és 13000! literre 1 kg marhahúsra??? Nagyon meredek számok! Elhatároztam, hogy még inkább reformálni fogom az étkezésünket, odafigyelve arra, hogy ne együnk tömeggyártott húst, mert ugyebár minél jobban fejlődik egy ország, annál több húst fogyasztanak a lakói, amelyek előállítása már nem a természetes módon történik, hiszen minden felgyorsult, nincs idő megújulni, így gyakorlatilag azok a marhák, amelyeket eladnak nekünk sosem látnak füvet (nem úgy, mint a szomszédom tehenei), kimondottan takarmányokkal etetik őket és nagyon kicsi területükön még megfordulni sem képesek…na és a minden mindennel összefügg elvem alapján már nem is csodálkoztam, amikor az egyik francia facebookos ismerősöm pont ugyanazon a napon küldött nekem egy figyelmeztetést, hogy már a rákos marhahúst is feldolgozzák, kerüljem hát és egyek inkább zöldségeket, no meg halat…a kép után szerintem megértitek, hogy eszembe sem jutott enni, marhát pedig pláne nem…olyan jól működött ez a módszer, hogy az Intermarchéban majdnem rosszul lettem a csomaglt marhahús láttán…szóval, ezek az ételgyárak így működnek: a legfontosabb a profit.
Persze, a franciák még inkább ellenőriznek mindent a marhahús-botrány óta, mégsem lehetünk eléggé elővigyázatosak. Szerintem amit megtehetünk saját magunk, a családunk és a földünk védelme érdekében, azt meg kell tennünk.
![]() |
Ceci est un morceau de viande de boeuf comportant une tumeur. Ayez peur, vous allez bientôt la manger. |
Közben a környezetszennyezés hatására a tundra elkezdett olvadni, az antarktiszi jégtakaró rohamosan csökken és Szibéria északi partján megnyílt egy vízcsatorna, amely korábban állandóan fagyott volt. Sok helyen a tundra eltűnt, helyére fekete talaj került. Ez azért is gond, mert nyáron a nap sugarait a jég visszaverte, most viszont a talaj elnyeli hőt, így gyorsabb a felmelegedés, hiszen nincsen, ami gátolja azt. Szibéria tehát belépett a felmelegedés ördögi körébe, ami végül az északi sark összes jegét meg fogja semmisíteni. Számítások szerint 2030-ra eltűnik az Északi-sark állandó jégsapkája, de az is lehetséges, hogy még hamarabb…a klíma tehát rohamosan változik és ez érint bennünket. Nem a dédunokáinkra hárul tehát a megoldás, hanem ránk. Persze, mi kisemberek vagyunk a gépezetben, ám a tudósok dolgoznak az új energiaellátási rendszereken, nekünk pedig oda kell figyelnünk arra, hogy mennyit és mit eszünk, mire használjuk az energiát és mennyire szennyezzük a bolygónkat. Legalább ennyit mindannyian megtehetünk.
Ha a bolygónk átlaghőmérséklete 5! fokot emelkedik, akkor lesznek olyan területek, amik lakatlanná válnak, a hőmérséklet emelkedésével pedig az is együtt jár, hogy a tengerszint megemelkedik az elolvadt jég hatására…
Nos, ebben az évszázadban 1 és 6 fok közötti átlaghőmérséklet emelkedést becsültek a kutatók, ez pedig azt jelenti, hogy mindenütt állandó nyár lesz, a szárazföld jelentős része víz alatt lesz, a kontinensek szigetekké zsugorodnak, egyre súlyosabbak lesznek az aszályok, egyre pusztítóbbak a viharok, általánossá válnak az erdőtüzek, megbomlanak az időjárási ciklusok, tönkremegy a termés, elterjednek a trópusi betegségek. A malária is elterjed, ahogyan az összes járvány, amelyet most csak a harmadik világ ismer…
(Érdekességként: ha pl 5! fokot hűlne az átlaghőmérséklet, akkor a bolygónk megfagyna!)
(Érdekességként: ha pl 5! fokot hűlne az átlaghőmérséklet, akkor a bolygónk megfagyna!)
Miért köszönt be mindez?
A fosszilis üzemanyagok égetése miatt, amik jelenleg az energiaellátásunkat biztosítják.
Ezért kell áttérnünk másfajta energiaellátási rendszerekre.
Hogy jobban értsétek, megpróbálom elmagyarázni: amikor elég az üzemanyag az autó motorjában, vagy egy hőerőmű kéményében, akkor három dolog szabadul fel: energia, szén-dioxid és aeroszolok. Természetesen az energia az egész folyamat célja, hiszen azért égetjük el a fosszilis üzemanyagokat, hogy energiát nyerjünk, a többi a nem kívánt mellékhatás.
A szén-dioxid hőmérséklet- emelkedést idéz elő, mivel a légkörbe kerülve beengedi a nap melegét, de nem engedi ki és ezáltal változtatja óriási kályhává a bolygónkat. Az aeroszolok pedig légszennyezést idéznek elő, aminek a szén-dioxiddal ellentétes hatása van: megjelennek a szmogfelhőlk a városok felett, amik óriási tükörként verik vissza a nap sugarait az űrbe. Ami nem lenne rossz, de ez utóbbiak miatt alig lehet levegőt venni, így a legtöbb ország olyan technikai változtatásokat vezetett be, amelyek csökkentik az aeroszolkibocsátást. Így megszűntek a savas esők, tisztább lett a levegő, de a hűtő hatásuk is megszűnt, közben a szén-dioxid melegítő hatása pedig megmaradt, kvázi így a hőmérséklet alaposan megugrott…Ha újra használnánk az aeroszolok hűtőerejét, akkor nem megsülnénk tehát, hanem megfulladnánk. Szép kilátások.
Mit lehet tenni?
Csökkenteni kellene a fosszilis üzemanyagok használatát, ám ez nem olyan egyszerű, hiszen az egész világgazdaság alapját képezik, így a szén-dioxid kibocsátás nemhogy csökken, hanem inkább nő…a fejlődő országok ugyanis nem hajlandók csökkenteni a használatukat, hiszen szükségük van fossilis üzemanyagokra, hogy fejlődhessen a gazdaságuk.
A helyzet Kínában a legaggasztóbb (a múltkor a Canal+ csatorna bemutatott rengeteg érdekes tényt cenzúra nélkül, döbbenet! Ezért is találja már talán mindenki ellenszenvesnek a kínaiakat), mert az autó most kezdi el felváltani náluk a kerékpárt…el tudjátok képzelni, hogy mekkora lesz a környezetszennyezés, ha Kínában mindenki autóval fog járni???Hiszen ott rengeteg ember él…
Ráadásul a kínaiak energetikai infrastruktúrája a szénre épül, amely sokkal több szén-dioxidot bocsát ki, mint a kőolaj…2020-ig több mint 300 új szénerőművet létesítenek!!! Bravó!
Ez katasztrófa, ami nem mást jelent, hogy Kína lesz a legnagyobb felmelegítője az egész bolygónak!
Másrészt a világ nagy széndioxid előállítói, az Egyesült Államok és Európa hozzászoktak már a jelenlegi energiagazdálkodás nyújtotta kényelemhez és nem mondanak le róla…hiszen biztosítaniuk kell a gazdasági növekedésük folytonosságát. Oroszország is úgy ontja magából a légszennyező anyagot, mint a gyárkémény a maga elavult technológiájával…így sokkal melegebb lesz.
Hamarosan folytatom azzal, hogy milyen megoldási-modellek kialakítása van most folyamatban, mert a világ vezetői azért nem teljesen vakok és képesek tenni is, ha akarnak. A tudósok ma is buzgón dolgoznak, hogy megállítsák, ha már visszafordítani nem tudják a folyamatot…nekünk annyi a dolgunk, hogy tudatos vásárlókká váljunk és figyeljünk még jobban a környezetünk megóvására. Mást jelen pillanatban még nemigen tehetünk- szerintem. Vagyis talán még annyit, hogy megnézzük a Supernatural-t is jegyző Kripke író fantáziadús sorozatát, amely nemrég indult és pontosan arról szól, hogy mi történik akkor, ha nem lesz áram…ebből ötleteket is meríthetünk azzal kapcsolatban , hogy mihez kellene értenünk, ha tényleg leoltják a villanyt…a Revolution című posztapokaliptikus sorozat a közeljövőben játszódik, egy világméretű áramszünet világában…
Ha pedig van kedvetek írni arról, hogy ti mit gondoltok, tegyétek meg! Én várom!
Több szem, többet lát…:) Örülök annak, hogy te is ilyen érdeklődő vagy…:)
Annyira hű de nagyon azért én sem értek hozzá 🙂 Viszont van érzékem, hogy kiszúrjam, ha valami nem stimmel, abba beleásni magamat már nem nehéz, így a google idejében. Eddig, ha valamibe nagyon belemásztam, mindig találtam olyat, ami fals volt, sajnos.
..és köszönöm, Degetz, újra! Mert én mindig szívesen fogadom a kiegészítéseket, mivel ez nem a szakterületem, csak amatőr, egyszerű emberkeként felhívom a figyelmet arra, hogy esetleg figyeljünk oda! Ugyanakkor igyekszem a lehető legintenzívebben körüljárni a témákat…Mindenesetre, örülök, hogy valaki ért hozzá és kiegészít, helyretesz.
Én is eldöntöttem, hogy idén belevágok a termesztésbe, de én sajnos városi lány vagyok, így abszolút fogalmam sincs a termesztésről…de majd utána fogok olvasni…ez a paradicsom jó ötlet, ezzel fogom kezdeni! :)Virágokat is ültetek majd, tavaly is ültettem,de télen nem hoztam be őket, így sajnos tönkrement a nagyrészük…Köszi az infót, megnézem a filmeket! Én is kaptam két filmet, amiben azt bizonygatják, hogy semmi közünk a globális felmelegedéshez és semmi sem fog történni…hát, nem az én tisztem eldönteni, hogy kinek van igaza, mert én nem vagyok sem geológus.sem kémikus, sem fizikus…mindenesetre, elgondolkodtató, nekem nagyon propaganda filmnek tűnik a Home után…
Ok, odafigyelek. Mindent alapos kutatás előz meg, mielőtt leírom. Ezek mind valós adatokon alapulnak.
Igen, én nem tudom megítélni, hogy milyen hús, de már kinézete alapján döbbenetes! Én nem ennék belőle.Így kaptam az alatta látható szöveggel, amit ha lefordítok azt jelenti, amit írtam. Bár ezek szerint, aki küldte, ő sem értett a húshoz…mindegy is, sertést amúgy sem eszem, marhát pedig végképp nem.
Óvatosan azért a környezettel kapcsolatos dolgokkal, hatalmas mennyiségű dezinformációs és félinformáció szerepel mindenhol a szinte cáfolhatatlan igazságok mellett, amitől az egész falsnak tűnik.
Még egy “apróság”, ami nem a te hibád, de ettől pontatlan: a kép fentebb nem marha, hanem sertés (sokkal világosabb is mint a marhahús) és nem rák, hanem tályog.
Amikor en irok egy borusabb posztot, ami erre az alapgondolatra epul, akkor a legtobben azt vagjak hozzam, hogy tul negativ vagyok.Hamarosan kikerul egy egesz heten at tarto poszt-sorozat a csaladalapitasrol, amiben tobbek kozott a kornyezetunkkel szembeni aggodalmamnak is hangot adok.A Home egy nagyon jo film!
Nagyon örülök, h ezt a témát is felhoztad! Meglepően, v inkább megdöbbentően kevesen hajlandóak tájékozódni és tudomásul venni, h milyen nagy a baj, mennyire kiszolgáltatottak vagyunk és mennyi mindent tehetnénk magunk is ezek csökkentésére. Sokkal egyszerűbb a szép csomagolásban elénk tett megoldást (energia, étel, ital, bármi) megvenni, használni, mint gondoskodni magunkról, mégha csak kis mértékben is. Remélem, nem bánod, h belinkelek 2 írást, amiket tegnap, ill. ma olvastam hasonló témában:Egy filmmel kapcsolatos interjú a génmódosított növények és a gyomirtószerek használatáról (és másról): http://www.nlcafe.hu/ezvan/20130428/veszelyes-elelmiszerek/Egy önfenntartó magyar falu: http://www.elelmiszer.hu/gazdasag/cikk/peldaerteku_a_magyar__onfenntarto_faluMár nálam is nőnek a teraszon a kis paradicsom palánták – olyan finom paradicsomot sosem sikerül venni, mint a saját és nem csak azért, mert saját. 🙂 Na és persze kemikália-mentes is. 🙂
Én saját házam táján azt teszem, hogy tömegközlekedek, nem eszek húst (mondjuk nem ebből kifolyólag), éppen ma ülettem ki a parányi paradicsom kezdeményeket, remélem megmaradnak.A Revolution c. sorozatot én nagyon vártam, szerintem hatalmas téma rengeteg lehetőséggel. Sajnos 1évad után én már nem nézem, mert nagyon buta amerikai, hiteltelen. Egyetlen előnye, hogy gyönyörű a képi világa, azonban pár epizód után ez már kevés…..De próbáljátok ki, a Lost kedvelőinek biztos hosszabb távon is tetszeni fog.
Fontos dologról írtál. Valóban nagy szükség lenne, hogy mértékkel fogyasszunk. Mindent.Gyerekkoromban falun laktam és egy-egy vihar alkalmával gyakran megesett, hogy “elment” a villany. Nem estünk kétségbe, előkerült a petróleum lámpa, és a gyertya. Mekkora buli volt.Szerintem most is be lehetne vezetni hasonlót.:)Talán sokan elgondolkodnának.