Kódolt üzenetek
Hosszú idő óta figyelem, ahogyan J. és D. egyre inkább használják a technikai vívmányokat és állandóan engem is erre biztatnak. Ahogyan már írtam egyszer, nem vagyok egy komputeres zseni, ebben a családom többi tagja sokkal jobb nálam. Ám ezek a fura kis kódok, amiket lassan mindenhol látok, még névjegykártyákon is feltüntetve, arra késztettek, hogy én is kicsit haladjak a korral. Egy kicsit utána olvasgattam és rájöttem, hogy az emberek 64 százaléka hiába használ mindennap telefont, mégsem tudja, hogy pontosan mi ez.
Ez a QR-kód rendszer nekem is kínainak tűnt elsőre, pedig kiderült, hogy japán és nagyon hasznos.
“A QR-kód (mobilkód) egy kétdimenziós vonalkód, melyet a japán Denso Wave cég fejlesztett ki 1994-ben. Jelentése Quick Response, azaz gyors válasz. A QR-kód (mobilkód) legnagyobb népszerűségnek Japánban örvend, de egyre jobban terjed Amerikában és már Európában is. A QR-kód (mobilkód) hibatűrő képessége és széles adatformátum támogatottsága miatt vált hamar népszerűvé, annyira, hogy 2000 júniusában ISO/IEC 18004 nemzetközi szabvánnyá vált, amelyet azóta többször kiegészítettek. A QR-kód nyílt szabvány, viszont a tulajdonosi jogokat a Denso Wave fenntartja magának, így a QR-kód a Denso Wave hivatalosan regisztrált védjegye.”
A lényege annyi, ha a telefonod (android, iphone) kameráját egy ilyen kódra irányítod, akkor azonnal hozzájutsz az infókhoz, nem kell a neten keresgélned. Internet kapcsolatra természetesen szükseg van hozzá, illetve a QR alkalmazás letöltésére az Appstore-ban vagy az android marketen. Ez a betűkből és számokból álló információ hasonló a vonalkódhoz, csak éppen több adatot tartalmaz. Ha feltelepítetted a QR-kód olvasódat a telefonodra, akkor el tudod indítani és egy olyan kezelőfelületet kapsz, ami hasonlít a fényképezőgép funkcióihoz. Ezek után a telefonodat akár fejjel lefelá is ráirányíthatod a kódra, azonnal beolvassa, és értelmezi.
Bár én jól megvoltam a hívás, az sms, a deezer és az internet funkciókkal idáig, a QR Franciaországban is kezd egyre népszerűbbe válni, plakátokon, szórólapokon, hirdetéseken, azaz szinte lépten-nyomon találkozom vele. Sőt, egyes szórakozóhelyeken is használják, belépéskor kapsz egy ilyen kódot a telefonodra és ha kimész, később ezt felmutatva újra be tudsz menni, nincs szükség pecsétre vagy karszalagra. Most nyílt egy új edzőterem a közelünkben, ahová járni fogok és már ők is használják. Van egy légitársaság is, amelyik már szintén nem beszállókártyát ad, hanem küld a telefonodra mms-ben egy QR-kódot és becsekkoláskor ezt kell bemutatnod. A módszer hívei szerint ez egyszerű, környezetbarát, mindent elérhetsz általa legyen szó üzletek nyitvatartási rendjéről, buszmenetrendről, éttermek kínálatáról.
Bennem azonban továbbra is ott bújkál a gondolat: az ok, hogy modern és általa egyre inkább haladunk a jövő felé, de ezáltal mindenki bárhogyan ellenőrizhetővé és követhetővé válik. Mondjuk, engem jelenleg még nem zavar, de láttam már néhány ezzel kapcsolatos filmet, ami gondolatébresztőként hatott rám… elég sok visszaélés lehet ezzel, ijesztővé is válhat. Mit gondoltok?
Ezt is érdemes elolvasni: