A legtöbben úgy gondolunk a pszichopatákra, mint félelmetes és perverz sorozatgyilkosokra, akiket biztosan kiszúrnánk, ha szembejönnének velünk az utcán. A valóság azonban az, hogy ha belebotlanánk egy példányba, minden bizonnyal nagy hatással lenne ránk kellemes, behízelgő modora és úgy általában véve elbűvölőnek tartanánk. És mire észbe kapnánk, már rá is tenné a kezét a bankszámlánkra, esetleg belevonna valami kétes üzletbe vagy egyszerűen csak padlóra küldene érzelmileg.
A pszichopátia, amit szakszerűbb antiszociális személyiségzavarnak nevezni, a felnőtt lakosság mintegy 3,5 százalékát érinti és férfiak körében háromszor gyakoribb. A pszichopaták legfontosabb jellemzője, hogy teljesen hiányzik belőlük a lelkiismeret, ezért szemrebbenés nélkül gázolnak át másokon, miközben fel sem fogják, hogy mit tesznek. Jellemző tulajdonságaik közé tartozik még a mások manipulálására irányuló törekvés, a szeretet, a szégyen és az empátia alacsony szintje, a beteges hazudozás és a felületes, megtévesztő kedvesség. Mindez sokszor társul magas intelligenciával, ami különösen veszélyessé teszi az illetőt.
A gonosz elit
Számtalan kutatást végeztek és ma is folynak a vizsgálatok a pszichopatákkal kapcsolatban. Rengeteg dolgot már kijelenthetünk, sok kérdésre még most is csak feltételes válaszok vannak. Az előző írásomat itt olvashatjátok, de ma megyünk tovább a pszichopata-vonalon, a mai téma a felismerésükkel kapcsolatos:
Az biztos, hogy a pszichopaták köztünk élnek és sokszor az életünket köszönhetjük nekik, bizarr módon. Ugyanis az első sorban ülők a következő foglalkozásokból, munkaterületekről kerülnek ki:
1. Vezérigazgató
2. Ügyvéd
3. Sajtómunkás (Tv, rádió)
4. Eladó
5. Sebész
6. Újságíró
7. Rendőr
8. Pap
9. Séf
10. Köztisztviselő
Akik a második sorban ülnek:
1. Szociális munkás
2. Ápoló
3. Terapeuta
4. Kézműves
5. Kozmetikus/Stylist
6. Jótékonysági dolgozó
7. Tanár
8. Kreatív művész
9. Orvos
10. Könyvelő
Ez nem azt jelenti, hogy az összes ember, aki ezeket a foglalkozásokat választotta magának, pszichopata lenne. Hanem azt, hogy közülük kerül ki a legtöbb pszichopata, hiszen ezen munkaterületek igényelnek olyan képességeket, amelyeket többnyire minden pszichopatánál fellelnek. Ha ezen emberek közül bárki pszichopata, az sem jelenti azt, hogy könyörtelen gyilkos lenne, hiszen éppen ezeken a területeken kiélhetőek azok a .”vágyak”, amik egyeseket gyilkosokká változtatnak. A téma persze komplex, nem is fér bele néhány posztba, de kétségtelenül nagyon érdekes. Az említett csoportlista megalapozott kutatásokra épül, amelyek során az is bebizonyosodott, hogy a pszichopaták másképp látják a dolgokat, mint a többi ember, ám ez az életben többször segítette őket, mint sem. Sokkal szívesebben nevezik önmagukat szuperéleselméjűnek. Ha jobban belegondolok, lehet benne valami, mégis mindkét megnevezés ijesztő számomra.
Ha körülnézünk a társadalomban, akkor egyre inkább feltűnik, hogy az pszichopatkusabb, mint korábban. Olyan dolgok történnek, amiket 10 évvel ezelőtt nem láttunk volna: a gyerekek rengeteg tv-t néznek, korán kapcsolatba kerülhetnek a pornográfiával, különböző bérbarát oldalaknak (facebook pl) mutatják meg, hogy mire képesek, hogyan néznek ki..és amikor ezzel a témával kapcsolatban olvasgattam, miközben töröltem az én ismeretlen ismerőseimet a profilomról, meglepve vettem észre, hogy néhányuknak kettő vagy három profilja is volt, sőt a 2-3 éves gyerekeknek is külön vezettek egyet a szülők. Elképesztő! Ahogyan az is, hogy 2011-ben Japánban egy 17 éves tini eladta az egyik veséjét, hogy vehessen egy iPadet, és bizonyára emlékeztek a felkavaró kínai balesetre, amelynek egy 2 éves kissrác volt az áldozata: miután egy autó áthajtott rajta, magára hagyták a piac közepén és az autót követte egy másik, akinek a sofőrje még egyszer áttolatott rajta, senki sem értette, hogy miért…az emberek közben a videófelvétel szerint nyugodtan járkáltak, nézelődtek és csak hosszú idő elteltével húzta le valaki a kicsit az útról. Persze, a társadalmakban mindig is történtek rossz dolgok, ahogyan a jövőben is fognak. Ám ez utóbbi történet nálam a megérthetetlen kategóriába tartozik.
Érdekes módon a kutatók szerint bár a társadalom egyre pszichopatább, a bűncselekmények és az erőszak egyre csökken. Amiket a tv-ben látunk vagy az újságokban olvasunk azért kerülnek a főhelyekre, mert viszonylag kevés van belőlük, ezért szenzációként kívánják őket tálalni, így növelve a nézettséget vagy az eladások számát.
A kutatók kijelentették, hogy az emberölések száma az elmúlt évszázadokhoz képest jelentősen csökkent, pl míg Londonban évi 110 gyilkosság jutott 100 000 lakosra három évszázaddal korábban, ma már csak 1. A legkézenfekvőbb válasz nem más, mint a jog jelenléte. Így azt is bátran hangoztatják, hogy a felülről betartatott állami ellenőrzés híján különösebb erőlködés nélkül változnánk át egy csapat kegyetlen vademberré és be kell látnunk, hogy ebben az elképzelésben bőven van igazság, bár kétségtelenül van még egy hozzávaló: a kulturális és pszichológiai érési folyamat. Ez pedig nem másnak, mint annak az eredménye, hogy a XII. századtól kezdődően az európaiak egyre inkább visszafogták harcias késztetéseiket, számítva a tetteik hosszútávú következményeire és ezáltal egyre jobban figyelembe vették mások gondolatait és érzéseit.
A becsület kultúrája (készség a bosszúra) tehát egyre inkább átadta a helyét méltóság kultúrájának. A gyermekek a szocializációjuk során egyre korábban szívták magukba ezen eszményeket, amely lehetővé tette számukra, hogy megkülönböztethessék magukat a gonosztevőktől és bugrisoktól. Sajnos azonban az utóbbi években elindult egyfajta hanyatlás, amely annak köszönhető, hogy az internet hatására másképp láthatjuk a világot, hiszen az időtöltés lehet egy egész napos felszínes bóklászás vagy egy építő jellegű fejlődés is. Pozitív változást hozhatnak a könyvek, de erről majd máskor írok.
Én például ezért olvasok mostanában sokkal többet, mert elfáradtam a sok internetes hírolvasásban…
Szerintem egy könyv olvasása sokkal inkább átalakítja azt a módot, ahogyan a világot látjuk és fogékonyabbá tesz bennünket mások belső élete iránt. Amikor egy történetet olvasunk, valamiképp azonosulunk vele és aztán az agyunk összeszövi ezt az újonnan megismert helyzetet az életünkből szerzett tudással és tapasztalatokkal…
Ám visszatérve az eredeti témára: hogyan ismerhetjük fel a pszichopatákat?
A pszichopaták többsége nem erőszakos, elsősorban érzelmi fájdalmakat okoznak, nem testieket. Egyrészt képesek rendkívül nyugodtak maradni, máskor pedig képesek könyörtelenül megfélemlíteni bárkit és nagyon jól utánozzák a megbánást is. Simán bedőlünk nekik, ha nem vagyunk elég óvatosak. Már írtam arról, hogy természetes adottságuk van a színleléshez és a manipuláláshoz, ugyanakkor a hazugság miatti erkölcsi feszengést is kevésbé érzik, mint a többi ember. Fokozott képességük van mások érzelmeinek felismerésére, a gyenge pontok megtalálására. Nem tisztelik mások érzéseit és alig törődnek tetteik következményével. Önközpontúak, nárcisztikusak, versengők- az idegi kutatások szerint. Hogy mi teszi őket gyilkossá? Ha átlépnek egy határvonalat bármilyen stresszor hatására.
A pszichopatákról ma már sok mindent tudunk. Tudjuk, hogy az agyuk “villanykapcsolói” másképp vannak bekötve, mint a többi emberé. Az egyik ilyen terület az amygdalának nevezett földimogyoró nagyságú képződmény az agyban, ami nem más, mint maga az agy érzelmi irányítótornya. Folyamatosan ellenőrzi érzelmi légterünket és felelős azért, amiket bizonyos dolgokkal kapcsolatban érzünk. A pszichopatáknál azonban e légtér egy része teljesen üres. Ez által a felfedezés által a tudósok képesek pszichopatásítani az embert egy-két órára és még több kísérletet végezni. Átélhető általa milyen érzés, ha megnövekszik a hazugságra való képesség többek között. Milyen a könnyed, felszabadult magabiztosság, a gátlások felszabadulásával egybeforrva, amihez társul némi morális hencegés…aztán felerősödik a többi “kapcsoló” is, azaz a szívósság, könyörtelenség, összpontosító képesség, sármosság, félelemnélküliség és cselekvőkészség…a kísérletben résztvevő tudósok egytől-egyig állítják, hogy néha mindenkinek jól jönne, ha az életének bizonyos pontjain egy picivel több lenne ezekből, ám az is nagyon fontos, hogy utána képes legyen mindenki újra visszavenni belőlük.
Az is kiderült, hogy más személyiségzavarban szenvedőkhöz képest a pszichopatákkal könnyebb boldogulni. Valamilyen okból jobban reagálnak a terápiás foglalkozásokra, mint például a borderline vagy paranoid személyiségzavarosok.
(Róluk is írok majd hamarosan.)
Tény, hogy a veszélyes pszichopaták nagyon meggyőzőek tudnak lenni, ahogyan már írtam, van egyfajta sármjuk. Számukra bármi lehetséges, nincsenek korlátok, sem morális fékpedál a kocsijukban….a következő alkalommal írni fogok néhány érdekes tesztről, amit velük végeztek, addig is itt van a lista arról, hogy a kutatók szerint mik a főbb különségek a vezetői és a pszichopatikus tulajdonságok között:
Vezetői tulajdonságok:
1. Karizma
2. Önbizalom
3. Befolyásolási képesség
4. Meggyőző erő
5. Kockázatvállalási képesség
6. Cselekvésorientáltság
7. Képesség nehéz döntésekre
Pszichopatikus tulajdonságok:
1. Felszínes kellemesség
2. Manipuláció
3. Szélhámosság
4. Bonyolult történetek kitalálása
5. Grandiozitás
6. Izgalomkeresés, interakciók
7. Érzelmi sivárság
Sok kérdésre még most is csak feltételes válaszok vannak… 😀
Ajjajjjj…Azt minek nevezik ha az utóbbi jellemzők keverednek?:D