Hollande "kész megbüntetni" a szíriai kormányzatot

Ezt jelentette ki az államfő két nappal ezelőtt. Igaz, Franciaország nevében nyilatkozott. 
Mindenesetre a francia politikusok és a francia nép nem támogatja az ötletet, az viszont Hollande előnyére szól, hogy a francia elnöknek Franciaországban joga van ahhoz, hogy a nemzetgyűlési képviselők beleegyezése nélkül indítson katonai hadműveletet…

Najat Vallaud-Belkacem tegnap azt is bejelentette, hogy az államfő összehívta jövő szerdára a parlamentet, hogy közösen értékeljék a Szíriában történteket. Azt is elmondta, hogy Franciaország és szövetségesei jelenleg katonai beavatkozást fontolgatnak a Bassár el-Aszad szíriai elnök vezette kormányzat ellen, amelyet azzal vádolnak, hogy augusztus 21-én vegyi fegyvert vetett be Damaszkusz közelében a polgári lakosság ellen.

http://www.polisblog.it/post/147713/hollande-sulla-siria-la-francia-e-pronta-a-punire
Tény, hogy Szíria földjét vér áztatja, a lakosságát kíméletlenül pusztítják, nők és gyerekek kénytelen menekülni, míg az apák azért küzdenek, hogy kijusson a család a veszélyes övezeteből. Sokuknak mégsem sikerült…

Viszont az is tény, hogy a a franciák többsége mégis szkeptikusan áll az újabb katonai beavatkozás ötletéhez és felteszi a kérdést, hogy vajon mi a célja Hollande elnöknek? Valóban segíteni akar vagy inkább úgy kíván bevonulni a történelembe, mint francia elnök- “hadvezér”? Miközben a találgatások folynak és Hollande tanácsadói próbálják lebeszélni az államfőt a katonai beavatkozásról,  az Egyesült Államok és szövetségesei egyre határozottabban nyilatkoznak egy lehetséges fegyveres csapásról a szíriai kormányzat ellen.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa üléstermében is fura a hangulat: Nagy-Britannia határozattervezettel készült Szíria ügyében az ENSZ Biztonsági Tanácsának New York-i ülésére, de az orosz ellenkezés miatt nem tűzték napirendre a javaslatot. Az orosz külügyminisztérium már az ülés előtt jelezte, hogy korainak tartja egyáltalán tárgyalni is a javaslatról, amíg az ENSZ ellenőrei le nem adják jelentésüket. Ezért tegnap a brit kormány is változtatott álláspontján, és jelezte, hogy egy katonai beavatkozás előtt meg kell ismerniük az ellenőrök véleményét. A kínai és orosz delegáció elhagyta az üléstermet és intenzív találgatások kezdődtek azzal kapcsolatban, mi történt valójában a megbeszélésen.

„Semmiféle kivonulásról nincsen szó” – nyilatkozták az oroszok és a kínaiak, – “egyszerűen végetért a megbeszélés, ezért távoztunk”…
Az viszont biztos, hogy a brit nemzetbiztonsági tanács egyhangúlag támogatja azt a fölvetést, hogy induljon akció Szíria ellen, ma a parlament  is megvitatja a kérdést, és kétszer is szavazni fognak a katonai akcióról. Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország többek között titkosszolgálati információk alapján is biztos benne, hogy a kormányerők vetettek be vegyi fegyvert előző szerdán Damaszkusz közelében. Oroszország azonban provokációról beszél, és a felkelőket okolja a támadásért.

A helyzet nagyon komoly és minden korábbinál közelebb került egy esetleges nyugati beavatkozás a szíriai polgárháborúba, névtelen amerikai források szerint akár már ma indulhat egy korlátozott, főként üzenetértékű légi csapás, ami kb két-három napig tarthat…

Tovább a blogra »