Francia Macaron

Szemfényvesztés vagy varázslat, avagy aki túl közel jön, nem lát semmit!

” A varázslat megtévesztés, de olyan, ami gyönyörködtet, szórakoztat, inspirál; s melynek alapja a bizalom és a hit.”



Idestova 6 és fél év telt el “A tökéletes trükk” óta, így éppen itt volt az ideje egy jó kis bűvészfilmnek, fűszerezve egy kis misztikával… A trükkös film az egyik kedvencem volt és a mai napig az is maradt. Bizonyára többen emlékeztek rá, ez az a film, amiben a szeretett Batman-hősöm, Christian Bale, hű bizalmasa és a Wayne-család régi barátja Michael Caine, illetve az X-menben Farkast alakító Hugh Jackman is feltűnnek, a rendező pedig ki más lenne, mint az imádott géniusz, a többé-kevésbé hasonló szereplőgárdával dolgozó Christopher Nolan? 🙂



Aki még nem látta a tökéletes trükköt, annak feltétlenül ajánlom. A sztori nagyon érdekes és rengeteg jó kis jelenetet láthatunk benne: A film maga Christopher Priest regényéből készült és két bűvész rivalizálásának története. Alfred Borden (Bale) kitalálja fantasztikus műsorszámát, a teleportáló embert, mellyel hatalmas sikert arat. Versenytársa, Robert Angier (Jackman) trükkmestere (Caine) segítségével arra tesz fel mindent, hogy rájöjjön a trükk titkára, és azt tökéletesítse. Így ismerkedik meg a tudós Nikola Teslával (Bowie), aki megalkotja számára a megoldást rejtő gépezetet. A helyzetet bonyolitja a mindkettejük szívét rabul ejtő Olivia Wenscombe, akit nem más alakít, mint Scarlett Johansson…



A Szemfényvesztők szereplőgárdája sem kisebb színészekből áll, akik szintén nem arról híresek, hogy gyenge produkciókhoz adnák a nevüket és Christopher is a tőle  megszokott színvonalon rendezett. Nem kisebb szinészekről van szó, mint Michael Caine, Dave Franco, Morgan Freeman, Mark Ruffalo, Jesse Eisenberg, Woody Harrelson; hogy csak néhányukat említsem.


Bármekkora is a hitetlenség a téma körül, azt mindenkinek be kell ismerni, hogy az embereket érdekli ez a “művészeti ág”. Ahogyan régen, ma is nagyon nagy az igény a varázslat képviselőire, hiszen a legtöbb ember számára a hétköznapi élet fakó és örömtelen. Szükség van a varázslatra, a hétköznapi csodákra, a mentalistára, aki megmutatja, hogy némi emberismerettel és odafigyeléssel mennyi mindent tudhatunk meg a másikról. Kellenek a criminal minds-osok akik bemutatják, hogyan működnek a legújabb elemzési és a pszichologiában is használt módszerek, a hipnózis… A terápiákat felfedő titkok a képernyő elé csalogatják a nézőket. Az emberek, ha beismerik, ha nem, szomjaznak a tudásra, a bennfentes információkra, a kalandra. Ismeretlen terep ez számukra és mégis, egy-két film megnézése után közelebb kerül hozzájuk az egész, mint azt bárki gondolná.

Rejtélyes módszerek, hinni a megmagyarázhatatlanban, supernatural, természetfeletti- évezredek óta foglalkoztat ez mindenkit. Bűvész vagy mágus? Csaló vagy varázsló? Nem kizárólag gyermekeket érintő kérdések…s akkor még nem is említettem David Copperfieldet, aki a legnagyobb mágia könyvtárat tudhatja magáénak az egész világon!

A magam részéről én szeretem a csodákat és kedvelem szemlélni az embereket, érdekel a történetük. Észreveszem azt, ami másnak fel sem tűnne. Én nem tartozom azok közé, akik csak legyintenek egyet és jókat derülnek azon, ha valaki például a holdfázisokhoz igazítja a vetést, az aratást és az életét, mert tudom, hogy mindennek megvan a maga ideje.
7 éves korom óta látom az emberek körül a színeket. Először csak pici csillanásnak tűnt, amivel játszadozni lehet, aztán egyre intenzívebbé vált: arany , szürke, zöld és rózsaszín, – idővel minden szín egyre intenzívebbé vált és megtanultam, hogy mindenkinek van egy ismertetőjegye, de csak keveseknek adatik meg az, hogy lássák.
Többnyire nem lehet sok mindent látni, a legtöbb ember élete ugyanis nagyon egyhangú, néha még unalmasnak is mondható, de néhányszor nagyon érdekes dolgokat lehet megfigyelni. Nevezhetjük ezt is egyfajta varázslatnak. Nem kell hozzá Harry Potteres iskola, sem seprű, sem varázspálca.

Életem folyamán megismerkedtem az okkultizmussal, találkoztam főmágusokkal, szabadkőművesekkel, jutottam be olyan helyekre a világ néhány pontján, amiről a legtöbb embernek fogalma sincsen. Megtanultam a tarot varazslatát, ismerem a gyógyfüveket, elmerültem a Ji Csingben, meditáltam a belső Istennőmmel, csoportos szertartásokat tartottam az útkeresőknek, lelkesen tanulmányoztam a közép-amerikai hitvilágot, vonzottak az inka, a maja, az azték kultúrák. Jártam Írországban, Angliában, Skóciában csodás helyeken, találkoztam kelta főpapnőkkel, akik még mindig őrzik a Tudást, melyre a legtöbben csak legyintenek, hogy átverés. Én azonban tudom, hogy működik,  tőlük tanultam meg sok mindent az áldozatról, az elengedésről, a gyógynövényes gyógyításokról. Vonzott az egyiptomi kultúra és bejártam a francia vidékeket sok-sok elfelejtett spirituális technika után kutatva. Hamar rájöttem, hogy a legelszigeteltebb francia mestereknél csak akkor leszek említésre méltó tanítvány, ha jól beszélem a francia nyelvet és igyekszem megmutatni, hogy képes vagyok alkotni is…
Találkoztam a dalai lámával, az őt követőktől tanultam légzés- és bemelegitő gyakorlatokat, asztráltest-kivetitést. Tony Robbins tréningjei vezettek rá arra, hogy milyen is a legjobb önhipnózis, hogyan változtathatjuk meg a világunkat az NLP segitségével. Közben persze a magyar spirituális közösség tagjai sem maradtak ki, volt szerencsém például meghitten beszélgetni többször is Müller Péter bácsival a szeretet és a szerelem erejéről. Ettől függetlenül nem csapódtam egyik hitgyakorló csoporthoz vagy szektához, boszorkánycsapathoz sem, mindig kiválogattam azokat a módszereket, amiket hasznosnak, hatékonynak találtam és használni akartam.
Hiszek abban, hogy mi választjuk meg az életünket, mert van választásunk. Tudom, hogy sokan közületek most szívesen olvasnak, páran elsiklanak a sorok felett és néhányan bizalmatlanul fogadjátok a szabályokat felrúgó szokásaimat, néhányan pedig gúnyosan mosolyognak a hiedelmeimnek titulált életvitelemen…de ez így van rendjén.

Gyere közelebb. Még közelebb. 
Mert minél közelebb vagy, annál kevesebbet látsz. 

Visszatérve a filmre: talán ezek után nem meglepő számotokra, hogy élvezettel és némiképp kritikus szemmel néztem, tudván azt, hogy nehéz összehangolni a misztikát a valós technikákkal úgy, hogy mindez csak illúziónak tűnjön. Mégis sikerült ezt megoldani, még akkor is, ha néhány kérdés megválaszolatlan és a film maga lezáratlan maradt. A tarot kártya négy lapja is feltűnik a fimben, ami szintén további kérdéseket vetne fel, de válaszok hiányában a kártya jelenléte is elsikkad, Tény azonban, hogy a látvány mindenért kárpótol bennünket. Egyszerű nézőkent fantasztikus hát a film, más szemmel nézve pedig kapkodós, összeszedetlen és lezaratlan, pedig a fő vonalvezetése szuper lenne.

A jó bűvész sosem fedi fel a titkait. 

A film alapszituációja szerint adott négy szemfényvesztő, akik más és más bűvészeti ágat képviselnek: az irányításmániás Daniel Atlas (Jesse Eisenberg) a kártyatrükkök, a mindenkit elemző Merritt McKinney (Woody Harrelson) a mentalizmus, a nemrég még csupán bűvészsegédként dolgozó Henley Reeves (Isla Fisher) pedig a szabadulóművészet mestere, míg az őket példaképként bálványozó Jack Wilder (Dave Franco) zsebtolvajlásban és zárfeltörésben jeleskedik elsősorban. Őket hívja össze egy rejtélyes, személyazonosságát felfedni nem kívánó alak egy találkozóra, ahol egy bombasztikus terv részleteit ismerhetik meg, melynek teljesítése után megkaphatják a legnagyobb jutalmat, amit bűvész csak kívánhat magának…

Nekem pedig az volt a legnagyobb tanulság, hogy be kellett látnom: az összes film, amit ebben az évben a kedvenceimnek mondhatok, tartalmaz egy kis csodát, különlegességet, pszichológiát, tartalmas és aktuális a mondanivalója, illetve természetesen nem maradhat ki belőle a francia szál sem valamilyen módon.  🙂

A legjobban pedig az FBI kihallgatás közben beszúrt poénokon nevettem, amik megmutatták azt is, hogy humor nélkül lehet élni, de minek?!:)

” Nem csukathat le, mert az azt jelentené, hogy maguk, az FBI és a kormány mind szervezeti szinten hisznek a varázslatban. Így mi híresebbek lennénk, magukat pedig hülyének néznék!”

“Látom magán, hogy komoly önismereti problémákkal küzd. Hallgasson ide, én segíthetek Önnek. Egy pszichológus egy ilyen komoly kezelésért 2-3 kilót is elkér, én pedig csak egy tizest. ” 😉

” Mi is ez a mentalista baromság? Mi ez a mentalizmus?
 Főleg trükkok, némi tudomány – nevezhetjük célzott talalgatásnak is, amiben sokat segitenek a megérzéseim is időnként. “

” Hálás vagyok a részletes emléktúráért!” 🙂

Bárki bármit hisz, a szemfényvesztők film nagyon sikeres: az USA-ban a harmadik legnézettebb mozifilm az amerikai mozijegy-eladási toplista szerint. Az alkotás alig két és fél héttel a hivatalos premier után már világszerte 107 millió dollárt keresett.
Felőlem pedig hihetsz nyugodtan bármiben, egyet viszont ne felejts el:
aki túl közel jön, nem lát semmit.” 😉



Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!