Francia Macaron

Borostyánszoba

Steve Berry regényét nagyon gyorsan elkapkodták, elismert kritikusok és világhírű írók nyilatkoztak róla elismerően. Ezek után nem volt kérdés, hogy el fogom olvasni.

Az utóbbi időben olyan könyvek kerülnek a kezembe, amik olyan világokba engednek bepillantást, melyekről hallottam ugyan, de nagyon messze vannak tőlem.
Minden esetben úgy érzem, hogy szerencsére…

“Megtanultam, hogy minden, ami értékes, az általában már valakinek a tulajdonában van.”

“Rachel Cutler elismert bírónő, jó feleség és gyermekeit féltő anya. Egy nap édesapja rejtélyes körülmények között életét veszti, és a családi hagyatékban Rachel egy titokzatos névre bukkan: Borostyán Szoba. Rachel az igazság nyomában Németországba utazik, és mit sem sejtve belesétál a kémek, műkincstolvajok és bérgyilkosok csapdájába, amely mögött egy kegyelmet nem ismerő hatalom áll, aki világuralomra tör.”

Az egész történet a borostyánszoba köré épül, amelyet a II. világháború óta keresnek a németek, az oroszok és a lelkes műgyűjtőknek dolgozó kincsvadászok.
Ez a szoba azért annyira lényeges, mert mindenkit egyformán lenyűgöz a szépsége, gyógyító ereje.

A szobát I. Frigyes porosz király készíttette, akinek örömet okozott a falai között üldögélni, szívesen pipázgatott ott, illetve bizalmas megbeszéléseit is e helyiségben folytatta.
Halála után a fia, I. Frigyes Vilmos a barátsága jeléül 1717-ben Nagy Péter cárnak ajándékozta.
 A Romanovok a szobát később számtalanszor bővítették, utolsó ismert méretei alapján már a 100 négyzetmétert is elérte. A háború alatt – mint oly sok más műkincset – a nácik lebontották és elhurcolták Königsbergbe, ahonnan aztán a további sorsa már nem követhető.
Számos elmélet létezik a későbbieket illetően: egyesek szerint Königsberg bombázása közben megsemmisült, mások úgy gondolják, hogy szállítás közben a tenger fenekére süllyedt, és persze sokan vannak, akik a mai napig is hisznek abban, hogy egy rejtekhelyen lapul, várva a megtalálását. 1979-ben Németország és az akkori Szovjetunió megállapodott a szoba helyreállításában, melynek eredményeként a borostyánszoba újra megtekinthető a Katalin-palotában, Carszkoje Szelóban.
Steve Berry könyve e műremek sorsával foglalkozik, érintve a fentebb említett elméleteket, és a szoba keresését, bevonva történelmi tényeket Hitlerrel és Göringgel kapcsolatban is.

Mi is az a borostyánkő?

A görögök a borostyánkövet a nap energiájának hívták a színe miatt és azért, mert melegebbé teszi a tapintást és megszünteti az izzadást.
Chopin például borostyánkőláncot dörzsölgetett mielőtt zongorázni kezdett.
A rómaiak szerint az a személy, akinek a csillagjegye oroszlán, viseljen borostyánt, mert szerencsét hoz, ha viszont bika, akkor sürgősen felejtse el. A középkorban az orvosok torokfájásra ajánlották, a tudósok pedig valóságos időkapszulának tartják.

A borostyánkő fosszilis, vagyis megkövült fagyanta.
Színe a narancstól a barnán át ritkán a vörösig terjed, több mint 250 színárnyalata létezik. A tejfehér, átlátszó köveket nevezik csontborostyánoknak.

A borostyánkő hatásos belső és külső használatra.
Testhő hatására illóolajok válnak ki a fosszilis fenyőgyantából, melyeknek nyugtató, fájdalomcsillapító hatásuk van.
A kínaiak már a középkorban tudták, hogy a borostyán az ősi fenyők gyantájából keletkezik, és az olykor bennük talált rovarokról írásaikban külön megemlékeztek.

A borostyán mindig igen kedvelt volt, a kínai igények kielégítése végett főként Burmából és Közép-Ázsiából importáltak borostyánt nagyobb mennyiségben.
Kínában a bátorságot szimbolizálja, neve (hupo) egybecseng a “tigrislélek” (hu po) szóéval, a tigris pedig főként bátorságáért méltányolt vadállat.
A korai időkben úgy vélték, hogy a halott tigrisek lelke jelenik meg borostyánként a földön. A meleg színű, áttetsző-átlátszó borostyánköveket, amulettként, nyakláncként hordják, amelyek életerőt adnak, megvédenek a betegségektől, a meghűlésektől. Megóv az orrdugulástól, a szénanáthától és csillapítja az asztmát.
Gyógyítja a szamárköhögést és az orbáncot. Javulást hoz a strúmások, a nagyothallok állapotában. Gátolja a fertőzések elterjedését, megkönnyíti a kisgyerekek fogainak kinövését. Lázcsökkentő. Élesíti a memóriát, és oldja a szorongást.

Dominique a mai napig viseli a borostyánkő-nyakláncát, amikor kijött az utolsó fogacskája és levettem róla, szabályosan hisztizett érte..így maradt…:)
A babáknak készült nyakláncokat téphetetlen fonalra fűzik, és minden egyes szem közé csomót kötnek, hogyha véletlenül el is szakadna, ne gurulhassanak szét a szemek, és olyan kapoccsal látják el, ami mágneses, könnyedén szétkapcsolódik.
Meghatározott a hossza is, mert ha túl hosszú, akkor veszélyes lehet.
Ha megfelelően rövid, akkor a kicsi nem tudja sehova feltekerni, és nem fog beleakadni semmibe.
Csak tanúsítvánnyal együtt szabad megvásárolni, a hamisítványok amellett, hogy hatástalanok, nagy bajt okozhatnak!

Dominique nagyon szereti a borostyánláncot

Az én véleményem (a könyvről):

Az ajánlások alapján jobbra számítottam, de ettől függetlenül élvezetes volt olvasni, bár néhány helyen elképesztett a szülők gondatlansága…
Számomra elképzelhetetlennek tűnt úgy belevetődni egy ilyen veszélyes helyzetbe, ahogyan ők képesek voltak rá.
A könyv maga érdekfeszítő, lebilincselő és szórakoztató, bár nem került be a kedvenceim közé, azért szívesen ajánlom.

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Corinne M. says:

    Koszonom szepen!:)megkeresem a sorozatot is…ezt is koszonom!:)

  2. Először is: nagyon jó az új “külső”.:)A könyvet nem olvastam, de a leírtak emlékeztetnek A nagy svindli c. sorozatra. Bár, lassan leszokom a TV-ről, ez mégis megfogott. Sajátos stílusa van, ajánlom figyelmébe azoknak, akik nem szeretik a véres krimiket, hanem a kissé komikus, de ettől még izgalmas filmeket.


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!